Genç Kız Sığınma Evi Derneği GKSE

Nisan 08, 2012

Sevgili maviumut yayınlamış bu yazıyı,okudum ve cok takdir ettim.Adını ne yazık ki ilk kez Lila Kutu sayesinde duyduğum (Geçen ayın lila kutuları bu dernekteki arkadaşlarımız tarafından hazırlanmıştı.Bir kez daha Lila kutu'ya ve kardeşlerimize teşekkür ediyorum) Bu güzel dernek hayatta bizler kadar şanslı olamayan hemcinslerimizin şansı olma niteliğinde.Derneğin amacını direkt internet sitelerinden almış canım arkadaşım;

"Yetiştirme yurdunda kalma süresi biten, ailesi tarafından şiddete ve cinsel istismara maruz bırakılan, töreler nedeniyle tehdit altında yaşayan ve zor durumda kalan 18-25 yaş arasındaki genç kızları sahiplenme, barındırma, eğitimine devam edenlerin eğitimlerini tamamlamasını sağlama, meslek edindirme ve toplumda birey olarak yaşamlarını kurabilmeleri için gerekli alt yapıyı oluşturmaktır.
Genç Kız Sığınma Evi'nde ikamet imkanının yanı sıra; psikolojik destek, sağlık tetkikleri ve mesleki eğitimler de sunulmaktadır. Hukuksal sorunlarda uzman desteği sağlanmaktadır. Sığınma evinde kalma süresi üç aydır. Ancak genç kızlara iş bulmaları, eğtimlerini tamamlamaları ve hayatlarına sağlıklı bir şekilde devam edebilmeleri için destek ve takip sürdürülmektedir.
Projeye 18 yaş altındaki, genç kızlar dahil edilmemektedir. Bunun nedeni yasaların izin vermemesi ve 18 yaş altındakilerin Yetiştirme Yurdu'na gönderilmelerinin zorunlu olmasıdır."

Ve yapılanlar;
"İstanbul'da, Kadıköy ilçe sınırları içinde Güneş adını verdiğimiz sığınma evi açılmıştır. Güneş'in adresi gizli tutulmaktadır
İstanbul'da Avcılar ve Taksim ile diğer şehirlerde de Güneş'lerin açılma çalışmalarına başlanmıştır.
Güneş'te kalma süresi üç ay olarak belirlenmiştir. Güneş'te kalabilmek için herhangi bir ücret talep edilmemektedir."

Yapabileceklerimiz;
(alıntı)
- Derneğimizin üyesi olmak. ( Derneimize üye olarak, çalışmalarımızda, etkinliklerimizde görev almak.)
- Ayni Yardımlarda bulunmak. ( Güneş evlerimizde barınmakta olan genç kızlarımızın ihtiyaçlarını giderecek mutfak vb. gibi yardımlarda bulunmak.)
- Eğitim bursu. ( Bir genç kızımızın tüm eğitim masraflarını karşılamak. )
- Link desteği. ( Internet sitesi üzerinden sitemizin linkini, bannerini yayınlayarak destek vermek.)

ve siteye göz atmak isteyenler içinde buyrun
http://www.genckizsiginmaevi.org/

hiçbirşey elimizden gelmiyorsa paylaşıp elinden birşey gelenlere ulaştırabiliriz...

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

2 yorum

  1. Çok güzel bir paylaşım olmuş bende hemen paylaştım canım, maviumut'unda senin de ellerine sağlık.:)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. çok teşekkürler,hem yorumun hem de desteğin için... :)

      Sil

Facebook Sayfamı Takip Edin